Co se děje v knihovně

.

Noc s Andersenem 2024

V pátek 22. března se konala v kasejovické knihovně Noc s Andersenem. 16 odvážlivců (15 děvčat a 1 chlapec) se odhodlali strávit noc v knihovně. Čekala je dobrodružná cesta za pokladem tajemného čaroděje. U jednotlivých pohádkových postav plnili různé úkoly. Červená stužka je zavedla až do Pizzerie U Pejska a kočičky, kde na ně čekaly další úkoly, ale také výborná pizza. Některé děti hned upoutala tajemná cedulka na krku paní majitelky. Po vyřešení úkolu nakonec přeci jen putovala do rukou dětí. Po opuštění pizzerie jsme zjistili, že už je tma a některé děti přepadl strach. Přesto se podařilo splnit zbývající úkoly a dojít až k čaroději a vyluštit, kde se ukrývá poklad.

Potom už následovala příprava na spaní – rozbalit karimatky a spacáky, vyčistit zoubky, převléct do pyžámek. Před spaním jsme si ještě přečetli pohádku Sněhová královna od Hanse Christiana Andersena. Někteří ji slyšeli až do konce, ale někteří si ji budou muset přečíst znovu. Ráno na nás čekala společná snídaně složená z dobrot, které napekly maminky. Zbyl ještě čas na výrobu záložky do knížky. Pak jsme rozdali pamětní listy a pohlednice, udělali společnou fotku. Poté už se děti začaly vracet do náručí svých maminek a tatínků.


Vánoční soutěž knihovny zná své vítěze

Kasejovická obecní knihovna se rozhodla dětem zkrátit čekání na Ježíška a vyhlásila vánoční soutěž. Děti si mohly od konce listopadu vyzvednout v knihovně nebo v Klubu otevřených dveří soutěžní listy a ty pak vyplněné do 15. prosince odevzdat tamtéž. Úkolem bylo vyplnit krátký pohádkový test, vybarvit obrázek, vyluštit vánoční čtyřsměrku a nakonec křížovku. Autoři všech správně vyplněných listů postoupili do slosování. To proběhlo 19. prosince. P. starosta Václav Jakubčík společně s pí. místostarostkou Veronikou Tesařovou vylosovali 5 vítězů, kteří obdrželi drobné dárky. A kdo byli ti šťastní? Byla to samá děvčata - Hanka Vítovcová, Viviana Sedláková, Anetka Kopřivová, Andrea Rendlová a Monika Kabelková. Gratulujeme.


Příměstský tábor v Kasejovicích

Jako i v minulých letech se v kasejovické obecní knihovně konal o prázdninách příměstský tábor. Téma se opakovalo: "Z deníku malého poseroutky". Kdo ovšem tuto oblíbenou dětskou knihu zná, ví také, že vyšel již 17. díl a je tedy z čeho brát. Každý tábor je stejně jaksi "repasovaný". To dobré, co se osvědčilo, zůstává, vadné součástky jsou nahrazeny novými. A tak nám zůstaly hry, na které se děti, účastnící se předchozích ročníků, těšily, nové aktivity přibyly. Jednou z nejoblíbenějších her byl tzv. Bezdomovec, zkráceně Bezďák, kterou

děti chtěly hrát každý den, dokonce některé holčičky si i trochu poplakaly, protože se jim stále nedařilo stát se "bezdomovcem". Další hrou byl tzv. Kolíček. Jednoduchá hra, kdy vedoucí po ránu připne některému z dítek pomalovaný kolíček a ten si celý den putuje z jedné mikiny na druhou, než zazvoní zvoneček. A ten, kdo kolíček v tu chvíli najde na svém oblečení, má za úkol přinést pro vedoucí druhý den něco dobrého ke sváče. Musím poděkovat maminkám dětí, které kolíček získaly, za sportovní přístup a pevné nervy, a hlavně za výborné moučníky, které si daly ke svačině nejen vedoucí, ale i děti.

Co jsme vše stihli? Každý den si přečíst kousek Deníku malého poseroutky. Malovat, modelovat. Zahrát spoustu her, kvízů a soutěží. Hrát divadlo. Podívat se do synagogy na Golema - děkujeme panu Švagrovi za laskavé pozvání. Jít se podívat ke studánce sv. Jakuba, mimochodem doporučuji Vaší pozornosti, kasejovičtí pánové udělali z okolí pramene opravdu kouzelné místo.

Ve čtvrtek se konal táborák, na který byli pozváni rodiče i kamarádi. Družstva dětí se dohodla na tom, co kdo připraví, aby byl kulturní program pestrý a neuřízli jsme si ostudu. Děti např. předvedly rodičům, jak dopravit z čela do pusy piškot, což byla také jedna z nově získaných dovedností, hrály divadlo, spolu s rodiči soutěžili ve sportovně historickém kvízu… A jako hvězda večera vystoupil Matýsek Kališ a skvěle zazpíval jeden song od Brutusu.

V pátek jsme se rozloučili plejádou těch nejrozvernější her. Děti obdržely razítka Malého poseroutky, které mohly opět v kasejovické Drogerii směnit za něco hodnotného. A loučili jsme se neradi, bylo nám spolu hezky.

Děkuji za spolupráci Marušce Koutníkové, současné knihovnici, Nelče Filausové a Elišce Kotěšovcové, které se léta účastnily tábora jako děti, dnes již jako vedoucí. My z ostrova Saltkråkan - krásná knihy Astrid Lindgrenové bude tématem příštího tábora. Už teď se těšíme.

Za vedoucí Dana Matějovská

Noc s Andersenem

Vrcholem měsíce března v knihovně byla Noc s Andersenem. Ta se uskutečnila 31. března a byla to čistě dámská jízda. Nejdříve jsme si popovídaly o spisovateli Andersenovi a jeho pohádkách. Pak nás čekala dobrodružná hra, při které jsme plnily různé úkoly a získávaly tak postupně slova do zaklínadla, které nás nakonec dovedlo do synagogy za Golemem. Po návratu do knihovny jsme Golema malovaly. Obrázky pak vystaví p. Švagr v synagoze. Před spaním mě ještě holky umluvily na polštářovou bitvu. A pak už zavrtat do spacáků, poslechnout si pohádku, od koho jiného než od Hanse Christiana Andersena, a spát. Ráno jsme společně posnídaly a než si pro mé andersenovské parťačky začali přicházet rodiče, zahrály jsme si tichou poštu a na schovávanou. Myslím, že jsme si to užily všechny a budeme se těšit na příští Noc s Andersenem

Prázdniny v knihovně

Jarní prázdniny, stejně jako ty ostatní, jsou dobou, na kterou se těší všechny děti. Letos se jim tento čas rozhodla zpříjemnit knihovna. Ve spolupráci s Mateřským centrem Sedmikráska přichystala pro děti na středu 15. února 2023 tvořivé dopoledne s názvem Moje vlastní leporelo. Děti si tak mohly vyrobit skládací obrázkovou knihu podle vlastní fantazie. Sešly se děti od úplně nejmenších po školáky. Malí šikulkové měřili, stříhali, lepili a dobře se u toho bavili. Domů si pak děti odnášely pěkná zvířátková leporela všech velikosti, některá vylepšená o obrázky a popisky.

Na čtvrtek 16. února 2023 byl připravený turnaj v Pexesu. Dvě hry jednoznačného vítěze nepřinesly, rozhodla až ta poslední. Vítězem se stal osmiletý Jára Aleksevych, který si odnesl sladkou odměnu. Gratulujeme! Ale i ostatní hráči si vedli dobře. Škoda, že nepřišlo víc dětí, mohl být souboj ještě zajímavější.

Ocenění pro kasejovickou knihovnu

V úterý 4. října 2022 se v Zrcadlové kapli pražského Klementina konalo slavnostní vyhlášení soutěže Knihovna roku 2022. Kasejovická knihovna byla nominována mezí čtrnáct nejlepších z celé České republiky v kategorii Základní knihovna. Na tuto slavnostní akci byli pozváni zástupce města a knihovnice. Město Kasejovice zastupovali místostarosta ing. Václav Jakubčík a knihovnice Marie Koutníková. Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky ocenil kasejovickou knihovnu za výjimečný přístup k regionální historii a paměti obce, prostřednictvím kterého obec ve spolupráci s knihovnou oslovuje místní obyvatele a vzbuzuje sounáležitost k místu, kde žijí. Ocenění předal zástupcům Kasejovic ministr kultury Martin Baxa. Na závěr je třeba připomenout, že největší zásluhu na tomto ocenění má dnes již bývala knihovnice Daně Matějovská. Její obrovské úsilí, které věnovala vytvoření expozice v bývalém špýcharu, přineslo ovoce celým Kasejovicím. Dano, děkujme!


Výsledek snažení knihovnice v lockdownu:

V Kasejovický špýchar zve na výlet do historie - 30.7.2022

V Kasejovicích poblíž nádraží stojí špýchar

Ve své době měl velký význam. Pak ale byl opuštěn a stal se z něj starý chátrající objekt - skoro neviditelný, schovaný za opadávající omítkou a křovím. V roce 2014 ho koupilo Město Kasejovice, špýchar byl zrekonstruován, dostal krásnou zelenou fasádu, a tak nějak prokoukl. Nicméně stále to byla budova, která postrádala jakýkoliv smysl. Toho se špejchar dočkal až letošního roku, kdy do něj byla umístěna stálá expozice s názvem Kasejovice za časů císařpána, tatíčka Masaryka a v době protektorátu.
Jak již název napovídá, expozice zve návštěvníky do historie, konkrétně do období novodobých dějin v rozmezí let 1900 - 1945. Zatím byla zrealizována a otevřena pouze 1. část - 1. světová válka, Kasejovice v proměnách času a výstava o židovství. V plánu je během roku připravit expozici o první republice a 2. světové válce.
Otevření bylo naplánováno na pouťovou sobotu. Výstava byla připravena, kasejovičtí Orlové se slétli, aby zajistili pěkný program a svou návštěvou poctilo vernisáž množství diváků. Na úvod popovídala paní starostka o tom, jaké formy financování byly využity - akci podpořil Plzeňský kraj a Město Kasejovice a také seznámila s historií budovy špejcharu. Pak pokračovala Dana Matějovská, autorka výstavy, která jednak představila své spolupracovníky a poděkovala všem, kteří se na akci podíleli. První, kterému jsme posílali díky kamsi do nebes, byl pan Václav Mentberger, který nashromáždil dobové archiválie, ze kterých pak výstava mohla vzniknout.
Dalším, který si náš dík již nemohl vyslechnout, byl František Kačena, který sepsal životopisy legionářů a tím zajistil velmi cenný zdroj. Místo něj přišla jeho dcera paní Rudolská, a popovídala o tom, jak její tatínek životopisy získával - v době bez emailů a SMS objížděl vesnice na kole, vlakem nebo pěšky. Následovalo představení autorů výstavy: Dana Matějovská - psala část textů a vše graficky zpracovala, autorka textů Štěpánka Černá, architektka Jitka Řehořová, která navrhla krásné rozvržení výstavních panelů tak, že nezakrývají trámoví a nechávají prostor špejcharu vyniknout a Hanka Červená, která velmi pečlivě provedla jazykové korektury. Se všemi těmito ženami byla radost pracovat a moc si jejich pomoci vážím.
Velkou pomocí byli též dva pánové - Michal Červenka z muzea Blovice a pan Rak z Československé obce legionářské, který zkontroloval část legionářskou, protože kdo o těchto "pionýrech" čsl. vojska něco ví, ví také, že to s nimi nebylo vůbec jednoduché. Poděkování patří vedení města, které na celou akci zajistilo finance a vše potřebné, dále pánům z technických služeb města Kasejovice, kteří vše přivezli, pověsili, natřeli, vysmýčili atd. Na otevření se podíleli kasejovičtí Orlové. Občerstvení připravily Maruš Weisová, Miluška Pohanková, Eve Matějovská a Klárka Houlíková. Všem velmi děkuji :-)
Pokračování uvítací části zastavil déšť, který přišel s nečekanou prudkostí a všechny návštěvníky během minutky zahnal do špejcharu. Tam byly krom zavěšených panelů připraveny různé atrakce - u vstupu diváci dostali krom trikolóry jeden přídělový lístek, protože v době 1. světové se bez něj lidé de facto nenajedli. Občerstvení čekalo v 1. patře - podávaly se pouťové koláčky připomínající, že kasejovičtí mládenci rukovali o pouti a často odcházeli z tancovačky rovnou k vlaku. Dalším z nabízeného menu byly škvarkové placky značící dobu, kdy ještě nějaké zásoby doma byly. Zelné placky byly krůčkem zpět a na úplném konci stál chléb namazaný sádlem (slabě) a posypán cibulí. Úplnou tečkou našeho občerstvení byl chléb. Zapít tyto laskominy mohli návštěvníci buď meltou, nebo čajem z ostružinového a malinového listí a máty.
Dalším bonusem výstavy, který se nabízel pouze při otevření, byli dva fešáci v uniformách - ruský legionář a rakousko-uherský poručík. S legionářem mohli návštěvníci popovídat o jeho dramatických zážitcích v legiích a sledovat fascinující zrod československého vojska. Pod dohledem rakousko-uherského důstojníka si mohli vyzkoušet vojenskou cenzuru, neboť vojáci ve svých psaních nesměli prozradit vojenské tajemství a nevlídně se pohlíželo i na ty, kteří si dovolili stěžovat. K dispozici byly (a jsou) korespondenční lístky, ne tak úplně košér. Pokud RU poručík shledal, že je vše důležité přeškrtáno, opatřil koresponďák razítkem CENZUROVÁNO. Do špýcharu zavítal také pan prezident Masaryk a chvilku hovořil s lidem. Návštěvníci si také mohli vyzkoušet krasopis, který se tehdy ve škole běžně vyučoval.
Co tedy bylo a je ve špýcharu k vidění: V přízemí se nachází hned dvě výstavy - Kasejovice v proměnách času a další výstava ze židovské historie, neboť ke Kasejovicům židovství neodmys-litelně patří. Dále tam můžete zhlédnout několik krátkých filmů, tři z nich jsou sestříhané ze vzpomínek pamětníků - pana Hulače a Kápara a paní Fialové a Boušové. V přízemí také najdete původní vybavení špýcharu a je zde možno zakoupit brožurky a knihu z kasejovické historie a též se zapsat do pamětní knihy.
O patro výš je výstava o první světové válce, která má dvě roviny - tu obecnou a pak tu kasejovickou. Samostatnou a poměrně obsáhlou část tvoří příběhy legionářů, které jsou opravdu fascinující, doporučuji Vaší ctěné pozornosti. Konkrétní životní příběhy těch, co odcházeli na frontu s vidinou toho, že jsou "do švestek" doma, a nakonec strávili v širém světě třeba až šest let, se dozvíte z cedulek, které leží na oknech v 1. patře a jsou poměrně názorné. Možná tam objevíte svého dědu, nebo pradědu... Jde vlastně o příběh vzniku československého vojska, které velkou měrou přispělo k uznání Československého státu po 1. světové válce. K dispozici je také kvíz, který prověřuje pozornost návštěvníků a odměňuje ty úspěšné pamětní propiskou. Kvíz je k dispozici u průvodců, kterými jsou Alena Rudolská a Honza Flachs.
Výstava je otevřena do konce srpna každou sobotu a neděli od 14 do 18 hod., v září pak bude otevírací doba zkrácena na sobotu 14-17 hod. Špýchar je možné v případě skupinové návštěvy navštívit i v týdnu, domluva na tel. 724 181 001. Vstupné je pro dospělé 40 Kč a pro děti a mládež 10 Kč.
Rozhodnete-li se špýchar navštívit, přeji Vám příjemnou procházku hlubokou kasejovickou minulostí.

Více zde: https://www.kasejovice.cz/cs/udalosti/kasejovicky-spychar-zve-na-vylet-do-historie-30-7-2022/R10-A4675/

Příměstský tábor v knihovně a rozloučení knihovnice - 2022

V kasejovické knihovně se opět konal příměstský tábor

Letošní téma byly české pohádky, četli jsme Svěrákovu knihu Tatínku, ta se Ti povedla a vše se točilo kolem pohádek. Tábor probíhal standardně, četlo se, hrálo, soutěžilo a o legraci nebyla nouze. Děti byly rozděleny do čtyř družstev a oproti minulým rokům mělo každé družstvo svého vedoucího, což přineslo do celkového dění prvek napětí a zdravé soutěživosti.
Novinkou byla hra "Kolíček", která udržovala ve střehu nejen děti, ale i vedoucí. V krátkosti šlo o to, že každý den jedna z vedoucích nepozorovaně připnula někomu pomalovaný kolíček. Ten pak v tichosti putoval z jedné mikiny na druhou a kdo ho měl na sobě v době, kdy zazněl signál, měl za úkol přinést něco dobrého. Pokud kolíček zůstal některému z dětí, přinesl dobrotu jen pro vedoucí, horší to bylo, když kolíček objevila při zvonění jedna z vedoucích, to pak musela péct pro všechny děti, které z toho měly navíc škodolibou radost :-)
V letošním roce děti opět samy tvořily a fotily, měly za úkol hlavní postavu našeho tábora - tatínka Šímu,, vyfotit s různými proprietami tak, aby bylo jasné, do které pohádky právě zavítal. Děti byly velmi šikovné a nápadité, viz. přiložená fotografie, kterou pořídil Vladimír Tichý, určitě poznáte, že jde o pohádku o Koblížkovi. Výherců bylo více, neboť jedno hlasování probíhalo na fb, druhého výherce vybíraly děti a dalšího vedoucí v kooperaci s městským úřadem. Dle facebookového hlasování vyhrála fotografie Majdy Komárové z pohádky O perníkové chaloupce, dětem z tábora se nejvíc líbila fotka Vojty Šampalíka Kocour v botách a vedoucí tábora ohodnotily fotky Vladimíra Tichého, Vojty Jiránka, Lukáše Hrona a Nikolase Ciny.
No, a... Jak nadpis napovídá, knihovnice se loučí. Pracovala zde dlouho a ráda, nicméně asi právě díky táborům přišla na to, že by chtěla být mezi dětmi víc, než jen týden o prázdninách. A tak si vystudovala dálkově školu a od září nastupuje coby učitelka mateřské školy. A loučí se tímto s Vámi, milí čtenáři Kasejovických novin, i milí čtenáři obecní knihovny. Pokud situace dovolí, ráda by vedla dále příměstské tábory v kasejovické knihovně, dodělala 2. patro špýcharu a v Kasejovicích byla ještě co platná.

Více zde: https://www.kasejovice.cz/cs/udalosti/primestsky-tabor-v-knihovne-a-rozlouceni-knihovnice-2022/R10-A4660/

Fotogalerie


Příměstský tábor 2018 Vítejte v Kvítečkově


Druhý červencový týden se opět v kasejovické knihovně konal příměstský tábor.

Počasí nám přálo a tak jsme...

Každý den trávili chvilku na novém dětském hřišti, chvilku četli Neználkovy příhody, hráli hry, soutěžili, těšili se na dobrý oběd...

Tento "základ" doplňoval každý den jiný program, jednou jsme tvořili z Fima, podruhé z colourplastu, hráli stopovačku, stavěli v lese "Kvítečkov" pro Neználka, dělali megabubliny. Speciální v tomto ohledu byl čtvrtek, kdy jsme se odpoledne vypravili do blízkého Újezda u Kasejovic, kde se děti mohly dosyta vytočit na kolotoči, tam jsme také opekli buřtíky, zazpívali při ohni a za večerního soumraku se vraceli opět do Kasejovic, kde jsme přespali v knihovně.

Velké poděkování patří všem, kteří vypomohli k tomu, aby se dětem líbilo. Byly to: hodné paní kuchařky v Agrochovu, parta újezdských kamarádů, Vraťa Valena, Město Kasejovice.


Noc s Andersenem 2018

Ačkoliv by se podle fotek zdálo, že letošní Noc s Andersenem strávily děti výhradně hrou Sibiř, při které se družstvo snaží na jednoho svého člena navléci co nejvíc vrstev oblečení, nebylo tomu tak.
Na začátku nás nečekal jako obvykle místní skřítek Knihovníček, který v knihovně přebývá a za dětmi se zajde občas podívat. Čekal nás od něj pouze dopis, nebo spíš jakýsi rébus, který sliboval, že za snídani od pejska a kočičky dostaneme večeři od pejska a kočičky. Lámali jsme si nad tím hlavu, až nás napadlo hledat inspiraci v knize Karla Čapka Povídání o pejskovi a kočičce, konkrétně nás zajímala kapitola - Jak pejsek s kočičkou pekli dort. Po přečtení se děti shodly na tom, že tedy takhle divoce péct raději nebudeme a zkusíme nějaký osvědčený recept, abychom vyhověli skřítkovu přání a připravili mu dobrou snídani. Tak jsme pekli a upečené a ozdobené muffinky jsme pak nechali v kuchyni do rána.
Pak jsme pokračovali v plnění skřítkových úkolů. Nejprve nás čekala tajenka, která prověřila knižní znalosti dětí. Ovšem otázky nebyly jen tak napsané na papíře u tajenky, byly zavěšené v nafouklých balóncích u stropu knihovny. Děti tedy čekal úkol balónky sundat a pak prasknout bez použití špendlíků, nožů a podobně. Po výborných atletických výkonech děti tajenku vyluštily a vypravili jsme se do kasejovického parku. Tam nás čekalo hledání písmenek poschovávaných v trávě. Z nich jsme poskládali další úkol. Ten byl trošinku strašidelný, děti musely projít cestičkou z hořících svíček a přinést jeden kousek skládanky. A jelikož byly všechny děti velice statečné, za chvilku jsme měli obrázek celý. Byl na něm pejsek s kočičkou, což nás zavedlo do místní pizzerie, kde na nás opravdu čekaly chutné pizzy, které jsme za obrázek vyměnili.
Po večeři jsme si zahráli zábavnou hru Sibiř (vítězné družstvo na svého nejmenšího člena navléklo 40 kousků oblečení navíc), přečetli pohádku na dobrou noc a šli spát. Ráno nás čekalo překvapení, v kuchyňce chyběly čtyři muffinky, ty asi skřítek slupnul ke snídani...

Obecní knihovna Kasejovice
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky