O nás
Co se děje v knihovně...

Příměstský tábor 2017 "Když byl děda malej kluk"


Milé děti, vážení rodiče,

v letošním roce naše knihovna opět připravuje příměstský tábor a to v době od 10. do 14. července 2017 od 6.15 do 16 hod. Program letošního tábora umožní dětem vžít se do role svých babiček a dědů, kteří měli v dětství život často těžší, možná ale i radostnější, každopádně úplně jiný :-).

Plány máme velké, pokud vyjde žádost o dotaci, navštívili bychom s dětmi Dožický mlýn, kde chovají koně, ovce, kozy, včely. Děti by si vyzkoušely běžnou práci v hospodářství a za odměnu se chvilku povozily na koni. Plánujeme také jeden den zasvětit skautingu a skautským hrám pod vedením vedoucího Vítězslava Doležala. Dále budeme pro velký úspěch v minulých letech plést košíčky s paní Kunešovou a paní Janoušková nám ukáže kompletní zpracování vlny, tedy s vynecháním základu - stříhání ovcí :-). Z vlny si děti vyrobí plstěné výrobky dle vlastní fantazie.

Do dob dávno minulých se budeme vracet i v četbě - našimi průvodci budou Kája Mařík, hrdinové Foglarových románů a kocourek Mikeš. Umožní-li to počasí, strávíme spoustu času také venku při hrách, samozřejmě zařadíme cvrnkání kuliček a podobné dříve oblíbené hry.

Takže zatím to jen tak v kostce. Předběžné přihlášky v Obecní knihovně.

Příměstský tábor Bubáci a hastrmani - 2016

V červenci bylo v kasejovické knihovně veselo...

To se totiž konal příměstský tábor na téma Bubáci a hastrmani našich polí, lesů, vod a strání. Jak z názvu vyplývá, zahrnovalo toto téma pouze české strašidelné bytosti, jako např. bludičky, hejkala, vodníka. Exotická strašidla jsem si nechali na příště...
Jako již v minulosti, i letos se dětem věnovala knihovnice Dana Matějovská a Mgr. Marie Prokopiusová. A jako tradičně bylo v programu propojeno čtenářství s hrami a zábavou. Počasí nám přálo a tak jsme mohli strávit každý den venku.
V pondělí děti hledaly QR kódy, které je pak nasměrovaly k úkolu pondělního dopoledne - tvorbě živého obrazu ze života skřítků. Odpoledne bylo vyplněno společnými i společenskými hrami.
Úterek s sebou přinesl výlet k rybníčku, kde bydlel vodník Brekekáč, který si hledal ženu. Družstva dětí měla splnit sedm úkolů, podle kterých si vodník nakonec vybíral nevěstu, namátkou - vymyslet recept na dobrou vodnickou polévku, vyzdobit hrneček na dušičky, zatančit taneček apod.
Ve středu jsme se vypravili do Spáleného Poříčí, kde je krásná naučná pohádková stezka. Zde musím poděkovat - jednak panu řidiči Milanovi Korejčovi za jeho ochotu, pak Sokolům za velice přátelský poplatek za naftu a také paní Pasekové z infocentra ve Spáleném Poříčí za její vstřícnost.
Ve čtvrtek jsme šli do blízkého háječku stavět obydlí pro Hejkala, který tam prý přebývá. Úkol to nebyl jednoduchý - postavit ze surovin, které v lesíku byly, pěkné obydlí, kterým nebude pršet ani foukat. To jsme nakonec otestovali - jedno z dětí si do domečku sedlo a déšť a vítr nám suploval pytlík hladké mouky. Podle toho, jak byl kdo posypán, bylo vidět, jak moc fortelně je domeček postavený.
A v pátek jsme se věnovali stvoření bludičky, kde dostala prostor fantazie dětí, protože o bludičkách se toho moc neví. Musím říct, že se to dětem moc povedlo, bludička byla jedna hezčí, než druhá. To vše ostatně dokumentují fotografie... Nuže vzhůru mezi skřítky, vodníky a víly.
Velké poděkování posíláme paním kuchařkám na Agru, Aničce Cinové za pomoc a též městskému úřadu za trvalou podporu.